Raamattu-kurssi Älkää olko mistään huolissanne?
Meilahden kirkon seurakuntasali ja aula
Perehdymme Paavalin kirjeeseen filippiläisille.
ÄLKÄÄ OLKO MISTÄÄN HUOLISSANNE?
Paavali kirjoitti kirjeen Filippin kristityille vankilasta. Kirje on kaikkea muuta kuin synkkä ja katkera. Miksi Paavali oli vangittu? Ja mitä hän kirjoitti ja kirjoittaa meillekin? Mistä saa iloa, rauhaa ja huolettomuutta?
Lämpimästi tervetuloa Meilahden kirkon seurakuntasaliin (Pihlajatie 16) kuuntelemaan, kysymään ja keskustelemaan. Luemme Kirjeen filippiläisille.
Perjantai 25.9.
Klo 18 Kahvi ja tee, tervetuloa, Raamatun sana ja rukous, Hannu Hietalahti
Klo 18.30 Millaiselle seurakunnalle Paavali kirjoitti kirjeen? Milloin ja missä ti-lanteessa hän teki sen? Voivatko vaikeudet olla hyvä asia? Entä voimmeko sanoa Paavalin tavoin, että elämä on Kristus ja kuolema on voitto? Luemme Filippiläiskirjeen 1. luvun, Jukka Niemelä.
Klo 19.20 Iltarukous
Lauantai 26.9.
Klo 14 Paavali ilmeisesti lainaa kirjeessään vanhaa kristittyjen laulua. Mitä se kertoo Jeesuksesta? Hän kertoo myös tapahtuneesta, joka näytti epäonnistumiselta mutta ei ollutkaan sitä. Voiko nyt tapahtua sa-manlaista? Luemme Filippiläiskirjeen jakeet 2:1-3:11, Jari Rankinen.
Musiikkia Helsingin Evankelinen Kuoro
Klo 15 Kahvi ja tee
Klo 15.30 Paavali kirjoittaa jättävänsä mielestään sen, mikä on takana, ja ponnistelevansa sitä kohti, mikä on edessä. Voisimmeko mekin toimia näin? Entä mitä Paavali kirjoittaa huolehtimisesta ja rauhasta, jota Jumala antaa? Luemme Filippiläiskirjeen jakeet 3:12-4:23, Martti Ha-verinen.
Musiikkia Helsingin Evankelinen Kuoro
Klo 16.20 Raamatun sana ja rukous, Jorma Tikkamäki
Raamattu-kurssin järjestävät yhteistyössa Töölön seurakunta ja Suomen Luterilainen Evankeliumiyhdistys.
-
Jumalanpalvelukset ja uskonelämä
Linkki avautuu uudessa välilehdessä
Ota yhteyttä
Meilahden kirkon alue Yhteiskunnallinen toiminta ja ulkoinen aluetoiminta Yhteiskunnallisen toiminnan ja projektien vs. tiimivastaava